Jaki czytnik e-booków, czyli czym kierować się przy zakupie?

Czytniki książek elektronicznych zyskują coraz większą popularność na świecie. W Polsce możemy spotkać e-czytelników już wszędzie. W autobusach, tramwajach, odpoczywających w parkach, na uczelniach i wybranych bibliotekach. Jeśli pragniesz dołączyć do tego grona i zastanawiasz się nad zakupem takiego urządzenia, mamy dla Ciebie poradnik, który pomoże dokonać właściwego wyboru.

 

Dlaczego nie tablet?

 

Zanim przejdziemy do sedna artykułu i pytania zawartego w temacie, warto pamiętać, że tablety nie są urządzeniami dedykowanymi do wygodnego e-czytania. Są to urządzenia z multimedialne, spełniające funkcje mini-komputerów. Nie wypada brać pod uwagę tabletu jako alternatywy dla czytnika e-booków, a to głównie z powodu wyświetlacza.

Tablety posiadają ekrany LCD, które są całkowitą odwrotnością ekranów w technologii e-papieru. Długie wpatrywanie w ekran LCD powoduje zmęczenie oczu. Nie da się wygodnie czytać w pełnym świetle np. będąc na plaży. Bateria, w zależności od klasy i jakości urządzenia, wytrzymuje maksymalnie 10 godzin.

Tych wad pozbawione są czytniki e-booków (o czym poniżej).

 

Co nie jest ważne?

 

Przy wyborze e-czytnika nie trzeba sugerować się na bardzo dużą prędkością procesora, czy ilością pamięci RAM. W porównaniu do tabletów, smartfonów, a tym bardziej komputerów czytniki wypadają słabo. Nie jest to jednak ich wadą, a dużą zaletą. Urządzenia te nie wymagają wielkiej mocy obliczeniowej, gdyż służą do odczytu elektronicznych dokumentów. Dzięki temu czytniki e-booków są najlepszym wyborem do e-czytania a ich ceny przystępne.

 

Co jest najważniejsze przy wyborze czytnika e-booków?

 

Postaramy się wytłumaczyć językiem laika, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie czytnika e-książek, aby wybór był jak najlepszy.

1) Ekran

Najważniejszym elementem w czytnikach e-booków jest ekran oparty na technologii papieru elektronicznego (e-ink). Jest to specjalna technologia, która imituje kartkę papieru. Nie świeci jak ekrany LCD, dlatego można komfortowo korzystać z urządzenia w pełnym słońcu. Nie męczy i nie psuje wzroku. Dzięki bardzo niskiemu poborowi energii umożliwia na korzystanie z urządzenia nawet do 8 tygodniu na jednym ładowaniu baterii.

W specyfikacji należy znaleźć właśnie tę informację. Papier elektroniczny lub “E Ink”. Przy tym mogą pojawić się oznaczenia takie jak Vizplex, Pearl, Carta. Takie oznaczenia jak LCD, TFT dyskwalifikują urządzenie i nie może ono nazywać się czytnikiem e-booków.

Rozmiar ekranu waha się najczęściej od 5 do 10 cali. Najbardziej popularny rozmiar ekranu to 6 cali, który sprawia, że można go zabrać ze sobą wszędzie, a i cena jest przystępna. Mniejszych ekranów niż 5 nie warto rozważać, a 10 calowe modele sprawdzają się idealnie dla osób, które czytają pliki PDF (często zeskanowane) z wieloma kolumnami w tekście. Te modele są również mniej poręczne i przenośne.

 

2) Wsparcie standardu EPUB i wygodne czytanie PDF

Format EPUB jest międzynarodowym standardem książek elektronicznych. Większość e-księgarń w Polsce i na świecie (w tym sklep inkBOOKS), domyślnie sprzedaje e-booki w tym formacie (czasem tylko w nim). Daje to wolność w wyborze miejsca zakupu cyfrowych książek.

 

Publikacje w EPUB umożliwiają najwygodniejszy odczyt. Tekst równomiernie dopasowuje się do ekranu, można zmieniać rozmiar i krój czcionki, odstępy pomiędzy wierszami, czy też justowanie tekstu. Warto również wspomnieć o wygodnym przełączaniu pomiędzy rozdziałami dzięki wbudowanemu spisowi treści. Takiej wygody nie gwarantuje popularny format PDF.

EPUB wspierany jest przez ok. 95% czytników e-booków na świecie z wyjątkiem urządzeń sprzedawanych przez amerykański sklep Amazon, który stosuje własne rozwiązanie (z własnym systemem zabezpieczeń) i czytnik o nazwie Kindle.

Pliki EPUB mogą być zabepieczone systemem DRM (Digital Rights Management). Warto poszukać w specyfikacji urządzenia, czy urządzenie posiada wsparcie formatu EPUB z DRM lub “Adobe DRM”.

Czytniki e-booków wspierają również wiele innych formatów np. dokumenty Word (.doc, .docx) MOBI i PDF. Pliki PDF nie są optymalnym formatem, ale są dalej używane. Nie pozwalają na tak wygodne dopasowanie tekstu jak EPUB. Jeśli korzystamy z plików PDF, najwygodniej czytać będzie je wtedy, kiedy czytnik posiada tzw. funkcję “reflow”, która dopasuje tekst do rozmiaru ekranu.

Jeśli robicie już zakupy w różnych księgarniach (polskich i zagranicznych), e-książki mogą być w różnych formatach. Ważne, aby urządzenie wspierało trzy najbardziej popularne formaty tj. EPUB i PDF (wraz z DRM) oraz MOBI.

 

3) Polski interfejs

Z wielu badań wynika, że cyfrowi czytelnicy czytają dużo - średnio 9 książek rocznie więcej niż ich ‘papierowi’ odpowiednicy. E-czytelnicy lubią się dzielić książkami, co oznacza, że często wypożyczają urządzenia członkom rodziny - w tym dziadkom i dzieciom. Dla tych grup docelowych ważne jest, aby urządzenie było proste w użytku i by mogli zrozumieć co jest na nim wyświetlane.

Przy zakupie warto zatem upewnić się, czy urządzenie posiada polski interfejs (tzw. polskie menu) i polską instrukcję użytkowania. Niektóre czytniki np. Amazon Kindle, czy Kobo nie posiadają polskiego interfejsu.

 

4) Wsparcie i gwarancja w Polsce

Jedną z najważniejszych rzeczy dla większości Klientów jest ewentualny kontakt z producentem i serwisem. Kupując produkt warto sprawdzić, kto daje gwarancję i czy serwis jest w Polsce. To ważne w razie ewentualnych wypadków, kiedy trzeba będzie skontaktować się z obsługą. Kupując np. czytnik inkBOOK masz pewność pełnego wsparcia w Polsce.

 

5) Dodatkowe wartości, które można rozważyć

Karta pamięci. Dla wielu użytkowników ważne jest korzystanie z własnej karty pamięci, na której trzymają pliki. Pozwala to rozszerzyć zbiór swojej biblioteki o dodatkowe gigabajty. Daje to też dużą wygodę przy kopiowaniu nowych e-booków.

Doświetlenie ekranu pozwala czytać w nocy. Na rynku znajdują się urządzenia, które posiadają technologię doświetlenia ekranu. Rzuca to światło na ekran nie kierując go w oczy. Idealnie się sprawdza kiedy czytamy w warunkach słabego oświetlenia zewnętrznego np. w nocy. Jeśli wybieramy model z doświetleniem ważne jest, aby rozdzielczość ekranu nie wynosiła mniej niż 1024×758 i ekran E Ink - HD, Carta, czy Pearl.

Ekran dotykowy jest niemalże standardem, ale znajdują się jeszcze na rynku modele, które można obsługiwać tylko przyciskami. Rekomendujemy jednak nabycie urządzenia z ekranem dotykowym, gdyż daje największą wygodę użytkowania.

Łączność bezprzewodowa wykorzystywana jest wtedy, kiedy właśnie pragniemy pobrać e-książkę bezpośrednio na urządzenie. Większość modeli posiada możliwość podłączenia się do sieci Wi-Fi, a czasem 3G.

Sklep. Dodatkowym atutem jest posiadanie wbudowanej e-księgarni. Jeżeli czytnik posiada aplikację sklepu, oznacza to, że możemy nabywać e-książki bezpośrednio w urządzeniu. Jeśli jest to jeszcze księgarnia, która umożliwia nabywać książki w języku polskim mamy dodatkową zaletę.

Syntezator mowy. Dzisiejsze technologie umożliwiają nam łatwiejszą konsumpcję e-treści również wtedy, kiedy wykonujemy inne zadania. Jeśli w danym momencie jesteśmy zajęci, to możemy wykorzystać cyfrowego lektora, który przeczyta nam e-książkę. Jest to bardzo wygodne i często używane rozwiązanie. Najlepszym syntezatorem mowy na świecie jest IVONA, który został zaprojektowany przez polskich inżynierów z Gdańska. Warto spojrzeć, czy urządzenie posiada wejście na słuchawki oraz informację, czy jest zainstalowany syntezator mowy lub też system TTS (text-to-speech). Często widnieje też informacja przy produkcie, że urządzenie posiada funkcję “Czytaj na głos”.

Bonus promocyjny. Przy zakupie często dostaje się tysiące zagranicznych i polskich klasycznych bestsellerów oraz lektur szkolnych. To dość duża oszczędność. Rodzice nie muszę ich kupować, a dziecko wypożyczać z biblioteki i nosić na lekcje w plecaku.

 

Co wybrać?

 

Na rynku znajduje się wiele modeli się i może to powodować zamęt w głowie przyszłego e-czytelnika, który nie zawsze jest na czasie z najnowszymi trendami. Dzięki powyższym poradom będzie łatwiej spojrzeć na to co oferuje rynek.

Ważne również jest, aby nie opierać się wyłącznie na cenie, gdyż wybór ten może nieść ze sobą niedogodności np. słabej jakości obudowa, wspomniany wcześniej brak polskiego interfejsu, ekran z podświetleniem, który wyświetla bardzo niewyraźny tekst, czy też słaba bateria.

Mamy nadzieję, że dokonasz dobrego wyboru, a czytniki e-booków możecie nabyć w sklepie inkBOOKS.

[profiler]
Memory usage: real: 4194304, emalloc: 7376384
Code ProfilerTimeCntEmallocRealMem